RPH HARIAN 7
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin
Mohd Noor
Kelas: 5 Usman
Tarikh: 15.1.2019
Masa:10.00-10.30 pagi
Bilangan Pelajar: 34 orang
Tajuk: Tasrif fiil amri
Kemahiran: Memahami jenis kalimah Fi’il Amri
Kaedah: Mendengar, menyebut dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
telah mengetahui serba sedikit kalimah Fi’il Amri
2. Murid
pernah mengkategorikan kalimah Fi’il Amri mengikut Domir
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami
definisi kategori kalimah Fi’il Amri iaitu Fi’il Sohih dan Muktal
2. Memahami
perbezaan Fi’il amri Sohih dan Muktal
Kemahiran Berfikir:
1. Nyanyian
lagu
2. Penyusunan
ayat definisi jenis Fi’il Amri
3. Penyusunan
kalimah mengikut kategori Fi’il dalam bentuk jadual
4. Kotak
beracun
Penerapan Nilai:
Memahami Tasrif Fill Amri secara mendalam
BBM:
1. Kad
Manila
2. Kertas
Warna
3. Nota
lagu
4. Pen
marker
5. Pita
pelekat
6. Kotak
beracun
7. Radio
mp3
|
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
|||||||||||||||||||||
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
Doa
|
Ketua
kelas Membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Nyanyian
lagu ‘Tasrif Fi’il Amri”
Lagu:
انت
افعل,
انتما
افعلا,
انتم
افغلوا,
انت
افعلي,
انتن
افعلن, 2x
هكذا
تصريف فعل الامر
|
Guru
meminta murid menyanyikan lagu sebanyak 2 kali mengikut rentak “Sifat 20” dan
menggunakan perkataan ‘فعل’
Guru
memilih 2 orang untuk mengulang lagu yang sama dengan perkataan yang sama.
|
BBM:
1.
Nota lagu
2.
Pen marker
|
|||||||||||||||||||||
|
Langkah
1
(7
minit)
|
1.Pemahaman
definisi Fi’il Amri Sohih dan Muktal. Contohnya;
فعل الامر
هو ما يطلب حدوث الشيء
بعد زمن التكلم
فعل المعتل
هو ما كان احد حروفه
الاصلية حرف علة
|
Guru
menerangkan definisi Fi’il Amri Sohih dan Muktal kepada murid dengan mempamerkan
kad manila di papan putih.
Guru
meminta semua murid mengulang definisi yang disebutkan tadi.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
KBKK:
1.
Memahami definisi Fil Amar
Sohih dan Muktal
|
|||||||||||||||||||||
|
Langkah
2
(6
minit)
|
1.Penyusunan
kalimah Fi’il Amri Sohih dan Muktal dalam bentuk jadual.
Contoh:
.
|
Guru
meminta murid menyusun jadual mengikut kategori Fi’il Amri termasuk Sohih dan
Muktal dan disertakan dengan susunan Domir.
Guru
meminta semua pelajar untuk mengikut arahan guru menyebut kalimah Fi’il Amar
Sohih dan Muktal satu per satu mengikut domir berdasarkan jadual
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
KBKK:
1.
Membezakan kalimah Fi’il Sohih
dan Muktal melalui jadual
|
|||||||||||||||||||||
|
Langkah
3
(3
minit)
|
1.Permainan
Kotak Beracun
2.Isi
tempat kosong dengan jawapan yang disediakan. Contoh
|
Guru
meminta murid bermain kotak beracun sambil mengiringi lagu bagi memilih murid
untuk menjawab soalan
Guru
meminta murid yang terpilih mengisi tempat kosong dengan jawapan yang disediakan
berupa domir, kalimah Fi’il Amri (Sohih dan Amri)
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
4.
Kotak beracun
5.
Kertas A4
6.
Radio mp3
|
|||||||||||||||||||||
|
Penutup
(3
minit)
|
1.Rumusan
2.Nyanyian
lagu Tasrif Fi’il Amri
|
Guru
menerangkan rumusan tentang Tasrif Fi’il Amri bagi memahami kalimah yang
sesuai mengikut kategori ini.
Guru
dan murid menyanyikan lagu Tasrif Fi’il Amri sekali lagi sebelum menamatkan
sesi pembelajaran
|
BBM:
1.
Nota lagu
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi pembelajaran
berkaitan dengan Tasrif Fi’il Amri kepada murid dengan penerangan dan pemahaman
sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
……………………………………………..
Tiada ulasan:
Catat Ulasan