RPH HARIAN 6
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Umar
Tarikh: 14.1.2019
Masa: 9.00-9.30 pagi
Bilangan Pelajar: 34 orang
Tajuk: Asma marfuah
Kemahiran: Memahami kategori Fa’el
Kaedah: Mendengar, menyebut dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
telah mengetahui kalimah Fa’el dalam bentuk ayat
2. Murid
telah memahami serba sedikit tentang Khobar inna
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami
maksud dan contoh Fa’el
2. Memahami
takrifan dan Naib Fa’el
3. Memahami
ayat Fi’il Majhul dan Khobar inna
Kemahiran Berfikir:
1. Membuat
ayat Fa’el mengikut bilangan domir
2. Mencari
kalimah dalam Fi’il Majhul
3. Menyusun
ayat Khobar Inna
Penerapan Nilai:
Memahami kategori kalimah dalam jenis ayat yang
berbeza
BBM:
1. Kad
manila
2. Kertas
A4
3. Kertas
warna
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Nyanyian
lagu
|
Guru
menyanyikan lagu Fa’el, Naib Fa’el dan Khobar Inna dengan rentak lagu ‘Ada 10
budak hitam’.
Murid
diminta menyanyi lagu tersebut sebanyak 2 kali sambil mengikut nyanyian guru
|
BBM:
1.
Teks lagu
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Menyatakan
definisi Fa’el, Naib Fa’el dan Khobar Inna
|
Guru
mempamerkan kad manila dengan subtopik definisi bagi Fa’el, Naib Fa’el dan
Khobar Inna di hadapan kelas beserta dengan huraian dan contoh
Guru
memilih 3 orang untuk menyebut kembali definisi yang sama
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
KBKK:
1.
Memahami maksud Fa’el, Naib
Fael dan Khobar Inna
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Membuat
jadual
|
Guru
perlu menghasilkan jadual kosong khas untuk Fael dan Naib Fael dan disertakan
dengan Nauk Jumlah
Guru
memilih 3 orang untuk menjawab 2 soalan termasuk Fa’el dan Naib Fa’el untuk
melengkapkan jadual
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
KBKK:
1.
Membezakan kalimah Fael, Naib
Fa’el
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Isi
tempat kosong
|
Guru
membina 3 ayat berkaitan dengan Khobar Inna dan berserta dengan Nauk Jumlah
serta mengosongkan jawapan kalimah Khobar
Guru
memilih 3 orang untuk menjawab soalan dengan mengisi jawapan yang kosong
dengan jawapan yang disediakan
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
KBKK:
1.
Memahami kalimah dan ayat
Khobar Inna
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan tajuk tersebut sepenuhnya bagi kefahaman murid dalam pertukaran
kalimah dalam Isim Marfuah.
Guru
meminta murid menyanyi sekali lagi dengan lagu yang sama sebagai penutup sesi
PNP
|
BBM:
1.
Teks lagu
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Asma marfuah
kepada murid
dengan penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan