RPH HARIAN 5
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Ali
Tarikh: 11.1.2019
Masa: 8.00-8.30 pagi
Bilangan Pelajar: 40 orang
Tajuk: Rihlat wa muzhat
Kemahiran: Memahami suasana tempat peranginan
Kaedah: Mendengar, menyebut dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
pernah pergi ke tempat peranginan yang menarik
2. Murid
telah merasai suasana di tempat peranginan
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir
pembelajaran murid dapat:
1. Memahami petikan tentang percutian di tempat
peranginan
2. Memahami
dialog sewaktu perjalanan ke destinasi pelancongan
3. Menikmati
persekitaran tempat peranginan yang unik
Kemahiran Berfikir:
1. Pembacaan
dialog
2. Susunan
ayat dalam petikan
3. Padanan
istilah dan terjemahan
Penerapan Nilai:
Merasai keindahan alam sekitar
BBM:
1. Kad
manila
2. Kertas
warna
3. Teks
dialog
4. Gambar
objek
5. Roda
impian
6. Rajah
peta
7. Pen
marker
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Pembacaan
dialog
|
Guru
memilih 3 orang murid untuk membaca dialog tentang percutian sekolah
Setiap
yang dipilih memainkan watak sebagai ustaz, Umair dan Hanafi
|
BBM:
1.
Teks dialog
KBKK:
1.
Memahami suasana cuti sekolah
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Melengkapkan
dialog
|
Guru
mempamerkan soalan berupa rangka dialog tanpa jawapan yang mempunyai tempat
kosong di hadapan kelas.
Guru
memilih 4 orang murid untuk menjawab soalan dengan melengkapkan jawapan
dengan jawapan yang disediakan
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Pertunjukkan
gambar dan perkataan
|
Guru
menunjukkan gambar kepada semua murid satu persatu tentang aktiviti percutian
di tepi pantai.
Guru
memilih 3 orang murid untuk menyebut jawapan daripada gambar tersebut.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
4.
Gambar objek
KBKK:
1.
Memahami aktiviti percutian di
tepi pantai
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Membuat
peta dan roda impian
|
Guru
mempamerkan sebuah rajah peta yang lengkap dengan soalan yang berkaitan
dengan percutian di tepi pantai
Guru
perlu memilih 5 orang murid untuk menjawab soalan melalui permainan roda
impian.
Murid
perlu menjawab soalan dengan jawapan yang diberikan oleh guru.
|
BBM:
1.
Roda impian
2.
Rajah peta
3.
Kertas warna
4.
Gambar objek
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan tajuk dengan memberi reaksi kepada murid dengan musim cuti sekolah.
|
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Rihlat wa muzhat
kepada murid dengan penerangan dan pemahaman
sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan