RPH HARIAN 4
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Abu Bakar
Tarikh: 10.1.2019
Masa: 11.00-11.30 pagi
Bilangan Pelajar: 37
orang
Tajuk: Fi Mushtashfa’
Kemahiran: Memahami adab dengan pesakit
Kaedah: Mendengar, menyebut dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
pernah menziarahi keluarga yang sakit
2. Murid
telah merasai kesusahan hidup pesakit
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Mengenali
adab berziarah dengan pesakit
2. Mengenali
jenis-jenis penyakit
3. Memahami
dialog antara pelawat dan pesakit
Kemahiran Berfikir:
1. Lakonan
2. Sesi
soal jawab
3. Menyenaraikan
jenis-jenis penyakit
Penerapan Nilai:
Memahami penderitaan orang lain yang menimpa musibah
BBM:
1. Pakaian
rasmi
2. Kertas
warna
3. Kad
manila
4. Pen
marker
5. Bahan-bahan
lain
6. Gambar
objek
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Sesi
lakonan
|
Guru
memilih 4 orang murid untuk dibuat lakonan.
Murid
yang terpilih mesti memakai pakaian
khas bagi sesi lakonan tersebut dan memainkan watak sebagai pesakit,
jururawat dan 2 orang rakan pesakit
Semasa
sesi lakonan dialunkan muzik latar yang bersesuaian dengan situasi di
hospital
|
BBM:
1.
Pakaian rasmi
2.
Bahan-bahan lain
KBKK:
1.
Memahami adab-adab menziarahi
pesakit
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Melengkapkan
dialog
|
Guru
mempamerkan dialog di papan putih dan susun mengikut watak yang dimainkan
Guru
memilih 4 orang murid untuk memilih jawapan yang sesuai dan dipamerkan pada
watak yang dimainkan
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Pertunjukkan
gambar dan perkataan
|
Guru
mempamerkan gambar kepada semua murid dan murid menyebut jawapan berdasarkan
gambar tersebut.
Guru
memilih 4 orang murid untuk menyebut jawapan yang guru sebutkan tadi dengan
jawapan yang sama
|
BBM:
1.
Gambar objek
2.
Kertas warna
KBKK:
1.
Mengetahui jenis penyakit dan
perawatan
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Isi
tempat kosong
|
Guru
menyediakan soalan dengan ayat yang mempunyai tempat kosong beserta dengan
gambar yang ditunjukkan tadi.
Guru
memilih 4 orang murid untuk menjawab soalan dengan mengisi tempat kosong
dengan jawapan yang disediakan.
|
BBM:
1.
Gambar objek
2.
Kad manila
3.
Kertas warna
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan tajuk tersebut dengan memberikan motivasi kepada pelajar supaya
menjaga kesihatan diri.
|
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Fi Mushtashfa’kepada murid dengan
penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan