RPH HARIAN 3
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Usman
Tarikh: 8.1.2019
Masa: 10.00-10.30 pagi
Bilangan Pelajar: 34 orang
Tajuk: Hayatul fi Riffi
Kemahiran: Mengenal situasi kehidupan di kampung
Kaedah: Membaca, menyebut dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
telah mengetahui serba sedikit tentang situasi di kampung
2. Murid
pernah menghadapi cara hidup di kampung masing-masing
Hasil Pembelajaran:
1. Murid
dapat membezakan kehidupan di kampung dan Bandar
2. Murid
dapat memahami jenis pekerjaan di kampung
3. Murid
dapat merasai kesusahan di kampung
Kemahiran Berfikir:
1. Tayangan
video
2. Menyenaraikan
jenis pekerjaan di kampung
3. Kotak
beracun
4. Isi
tempat kosong
5. Mengulas
sajak
Penerapan Nilai:
Menghayati keindahan suasana di kampung
BBM:
1. LCD
2. Kad
manila
3. Kertas
warna
4. Nota
teks
5. Laptop
6. Radio
mp3
7. Kotak
beracun
8. Video
9. Pita
pelekat
10. Pen
marker
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Pertunjukkan
video
|
Guru
menunjukkan video berkaitan dengan situasi di kampung.
Murid
perlu mengambil perhatian dengan cara hidup di kampung
|
BBM:
1.
Radio mp3
2.
Video
3.
LCD
4.
Laptop
KBKK:
1.
Merasai suasana sebenar di
kampung
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Pembacaan
sajak
|
Guru
mempamerkan petikan sajak yang lengkap di papan putih
Guru
memilih 3 orang murid membaca sajak yang dipamerkan di hadapan kelas
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Nota teks
3.
Pen marker
4.
Pita pelekat
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Pertunjukkan
gambar dan perkataan
|
Guru
menunjukkan gambar jenis pekerjaaan di kampung sambil bertanya kepada semua
murid tentang gambar tersebut
Guru
menunjukkan jawapan yang tepat selepas semua murid menyebut jawapan sebentar tadi
|
BBM:
1.
Gambar objek
2.
Kad manila
3.
Kertas warna
4.
Pen marker
5.
Pita pelekat
KBKK:
1.
Memahami jenis pekerjaan di
kampung
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Kotak
beracun dan mengisi tempat kosong
|
Guru
menyediakan kotak beracun dan diiringi dengan muzik latar untuk memilih murid
untuk menjawab soalan
Murid
yang terpilih dikehendaki menjawab soalan berupa tempat kosong dan mengisi
jawapan dengan jawapan yang disediakan.
|
BBM:
1.
Kotak beracun
2.
Radio mp3
3.
Gambar objek
4.
Kertas warna
5.
Pita pelekat
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan tajuk ini dengan membandingkan suasana di kampung dan di Bandar
dan menggambarkan suasana kehidupan di kampung
|
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Hayatul fi Riffi
kepada murid
dengan penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan