RPH HARIAN 2
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Omar
Tarikh: 7.1.2019
Masa: 9.00-9.30 pagi
Bilangan Pelajar: 35 orang
Tajuk: Wasfu Anihayah
Kemahiran: Memahami erti kehidupan manusia
Kaedah: Membaca, mendengar dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
mencontohi sikap baik rakan
2. Murid
memahami sifat Mahmudah daripada sifat Mazmumah
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1.
Murid telah
membezakan antara tabiat baik dan buruk
2.
Murid dapat
mengikut sifat Mahmudah daripada sifat Mazmumah
3.
Murid dapat
mengambil iktibar daripada petikan tentang erti kehidupan seseorang
Kemahiran Berfikir:
1. Kotak
beracun
2. Soalan
padanan
3. Bacaan
dan mengulas dialog
Penerapan Nilai:
Mengikuti contoh yang baik dan menjauhi kemungkaran
BBM:
1. Kertas
warna
2. Kad
manila
3. Kotak
beracun
4. Radio
mp3
5. Gambar
objek
6. Pen
marker
7. Nota
petikan
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Sesi
perbualan
|
Guru
meminta 2 orang murid membaca dialog
yang terdapat dalam buku teks di hadapan kelas
Murid
mengambil watak sebagai ibu dan anak dan semua murid perlu memahami setiap
dialog yang rakan mereka bacakan tadi
|
BBM:
1.
Nota petikan
KBKK:
1.
Memahami erti kehidupan
seseorang
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Melengkapkan
dialog
|
Guru
mempamerkan ayat berkaitan dialog perbualan di papan putih.
Guru
memanggil 8 orang murid membaca setiap dialog yang dipamerkan tadi.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Pertunjukkan
gambar dan perkataan
|
Guru
mempamerkan gambar objek berkaitan dengan perbuatan mahmudah dan mazmumah di
hadapan kelas
Guru
memilih 6 orang murid untuk menyebut perbuatan yang dibuat berdasarkan gambar
yang ditunjukkan tadi
|
BBM:
1.
Gambar objek
2.
Kad manila
3.
Kertas warna
4.
Pen marker
KBKK:
1.
Membezakan sifat mahmudah dan
sifat mazmumah
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Kotak
beracun dan membuat padanan
|
Guru
menampal perkataan perbuatan mahmudah dan mazmumah dan gambar objek di papan
putih.
Guru
memilih 6 orang murid dengan kotak beracun bagi menjawab soalan berbentuk
padanan
|
BBM:
1.
Kotak beracun
2.
Radio mp3
3.
Kad manila
4.
Gambar objek
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan tajuk ini tentang perlakuan dalam kehidupan manusia dan mencari
seorang pelajar yang baik perlakuan untuk menjadikan contoh kepada rakan-rakan
lain
|
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Wasfu Anihayah kepada murid dengan
penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan