RPH HARIAN 1
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Ali
Tarikh: 6.1.2019
Masa: 8.00-8.30 pagi
Bilangan Pelajar:40 orang
Tajuk: Kisatul Taawuni
Kemahiran: Menghayati sifat tolong menolong
Kaedah: Membaca, menyebut, menulis dan mendengar
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
telah memahami aktiviti kebersihan di rumah dan di sekolah
2. Murid
telah mengenali sedikit tugasan sewaktu bergotong royong
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami
situasi pembersihan di rumah
2. Menyenaraikan
jenis-jenis tugasan yang dilakukan sewaktu bergotong royong
3. Memahami
istilah pada setiap petikan yang berkaitan dengan aktiviti gotong-royong
Kemahiran Berfikir:
1. Sesi
lakonan
2. Merumuskan
petikan
3. Permainan
dart
4. Pertunjukkan
gambar dan perkataan
Penerapan Nilai:
Sentiasa mengamalkan sikap tolong menolong sesama
manusia
BBM:
1. Kad
manila
2. Gambar
objek
3. Kertas
warna
4. Dart
5. Papan
dart
6. Bahan-bahan
lain
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Membuat
sesi lakonan tentang suasana bergotong-royong di rumah.
|
Guru
memilih 5 orang murid termasuk 3 lelaki dan 2 perempuan untuk sesi lakonan di
hadapan kelas.
Murid
diminta berlakon menjadi sebuah keluarga termasuk seorang ayah, ibu, abang,
kakak dan adik lelaki sambil menunjukkan perwatakkan dan tugasan sewaktu
bergotong royong di rumah.
Sewaktu
sesi lakonan dialunkan muzik latar untuk memeriahkan suasana sesi tersebut.
|
BBM:
1.
Bahan-bahan lain
2.
Radio mp3
KBKK:
1.
Memahami suasana bergotong
royong di rumah
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Membaca
petikan
|
Guru
perlu memasang kad manila yang mengisi petikan berkaitan dengan suasana di
rumah di papan putih
Guru
memilih 3 orang murid untuk membaca petikan yang dipamerkan.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Pertunjukkan
gambar dan perkataan
|
Guru
mempamerkan gambar suasana di rumah dan di sekolah sambil itu menunjukkan
perkataan yang berkaitan dengan tugasan di kawasan tersebut.
Guru
memilih 4 orang untuk menyebut gambar yang ditunjukkan tadi tanpa perkataan.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
3.
Kertas warna
4.
Gambar objek
KBKK:
1.
Memahami tugasan sewaktu
bergotong royong di rumah dan di sekolah
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Permainan
dart dan melengkapkan jadual
|
Guru
mempamerkan jadual kosong di papan putih dan diletakkan perkataan sekolah da
rumah
Guru
memanggil 4 orang murid untuk menjawab soalan dengan menampal jawapan di
jadual yang disediakan.
|
BBM:
1.
Papan dart
2.
Dart
3.
Kad manila
4.
Gambar objek
5.
Kertas warna
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
memberikan rumusan dan nasihat kepada murid berkaitan dengan tajuk tersebut
supaya menghayati sikap tolong menolong sewaktu belajar di kelas.
|
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Kisatul Taawuni kepada murid dengan
penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
--------------------------------------------------------------
Tiada ulasan:
Catat Ulasan