RPH HARIAN 9
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Ali
Tarikh: 17.1.2019
Masa: 8.00-8.30 pagi
Bilangan Pelajar: 40 orang
Tajuk: Takwinu Jumali mufidat
Kemahiran: Memahami Jumlah Ismiah dan Fi’liah
Kaedah: Membaca, menyebut dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
telah mengetahui serba sedikit berkaitan dengan Jumlah Ismiah dan Fikliah
2. Murid
telah mahir sedikit dalam membuat Jumlah Ismiah dan Fikliah
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Memahami
Jumlah Ismiah dan Fikliah daripada petikan
2. Membuat
rangka karangan mengikut Jumlah Ismiah dan Fikliah
Kemahiran Berfikir:
1. Membuat
kotak kategori ayat
2. Susunan
Ayat dan terjemahan
3. Nyanyian
lagu
Penerapan Nilai:
Memahami jenis-jenis ayat untuk membuat karangan
BBM:
1. Kad
Manila
2. Nota
lagu
3. Kertas
warna
4. Kertas
A4
5. Pita
pelekat
6. Rajah
peta
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Nyanyian
lagu
|
Guru
menyanyikan lagu berkaitan dengan Jumlah Ismiah dan Jumlah Fikliah dengan
rentak lagu ‘Bangun Pagi Gosok Gigi”.
Guru
meminta pelajar mengulangi sebanyak 2 kali menyanyikan lagu yang sama sambil
mengikut guru menyanyi.
|
BBM:
1.
Nota lagu
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Penerangan
definisi
|
Guru
menerangkan definisi berkaitan dengan Jumlah Fikliah dan Jumlah Ismiah kepada
murid
Guru
mempamerkan kad manila yang berkaitan dengan definisi istilah tersebut untuk
kefahaman pelajar
Guru
meminta 2 orang murid menerangkan semula definisi istilah yang sama.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Pen marker
KBKK:
1.
Memahami definisi Jumlah Ismiah
dan Jumlah Fikliah
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Membuat
jadual
|
Guru
menyediakan jadual yang berupa Jumlah Ismiah dan Fikliah beserta ruang
jawapan yang kosong untuk diisi oleh murid
Guru
memilih 6 orang murid untuk memberi 2 jawapan untuk mengisi tempat kosong
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
KBKK:
1.
Membezakan Jumlah Ismiah dan
Jumlah Fikliah
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Pertunjukkan
peta dan perkataan
|
Guru
menyediakan rajah peta berupa padang di hadapan kelas.
Guru
menyediakan tempat kosong dan jawapan yang dipilih oleh pelajar
|
BBM:
1.
Rajah peta
2.
Kertas A4
3.
Pen marker
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan tajuk ini dengan memberikan tips mudah hafalan kepada murid supaya
dapat membina kedua-dua jenis ayat dengan mantap.
Guru
menyanyikan sekali lagi lagu yang sama sebagai penutup sesi PNP.
|
BBM:
1.
Nota lagu
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Takwinu Jumali mufidat kepada murid dengan
penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan