RPH HARIAN 10
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Nama Guru: Muhammad Daniel bin Mohd Noor
Kelas: 5 Umar
Tarikh: 18.1.2019
Masa: 9.00-9.30 pagi
Bilangan Pelajar: 35 orang
Tajuk: Kitabatu Inshaie Au Ibarati Basithah
Kemahiran: Memahami teknik penulisan karangan
Kaedah: Mendengar, membaca dan menulis
Pengetahuan Sedia Ada:
1. Murid
telah memahami kategori ayat
2. Murid
telah mengetahui serba sedikit teknik membuat karangan
Hasil Pembelajaran:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Membuat
karangan dengan teknik sepenuhnya
2. Merangka
karangan mengikut ayat Tanya
3. Menyusun
ayat yang bersesuaian untuk menjadi sebuah karangan
Kemahiran Berfikir:
1. Nyanyian
lagu
2. Susunan
ayat
3. Mencari
isi penting
Penerapan Nilai:
Menggunakan teknik rangka untuk mencipta karangan
BBM:
1. Kad
manila
2. Nota
lagu
3. Kertas
warna
4. Kertas
A4
5. Pen
marker
6. Rajah
peta minda
Langkah/Masa
|
Isi
|
Aktiviti
PNP
|
Catatan/Alat
|
Pendahuluan
(2
minit)
|
Bacaan
doa
|
Ketua
kelas membaca doa diikuti oleh murid-murid lain
|
|
Set Induksi
(4
minit)
|
Nyanyian
lagu
|
Guru
menyanyikan lagu yang berkaitan dengan rangka karangan dengan rentak lagu
‘Are You Sleeping’
Guru
meminta murid mengulagi lagu yang sama sebanyak 2 kali sambil mengikut guru
menyanyi
|
BBM:
1.
Nota lagu
|
Langkah
1
(7
minit)
|
Membuat
peta minda
|
Guru
menghasilkan peta minda berkaitan dengan kerangka karangan.
Guru
memilih 4 orang murid untuk mengisi jawapan pada kotak yang kosong
|
BBM:
1.
Rajah peta minda
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
4.
Pita pelekat
KBKK:
1.
Membuat kerangka karangan
|
Langkah
2
(6
minit)
|
Membuat
jadual
|
Guru
memilih tajuk tentang ‘Hobi’ dan menghasilkan sebuah jadual kosong dan
beserta dengan kata soal yang lengkap
Guru
memilih 4 orang murid untuk mengisi jawapan dalam jadual yang disediakan
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas warna
3.
Pen marker
KBKK:
1.
Memahami susunan ayat dan isi
karangan
|
Langkah
3
(3
minit)
|
Membuat
ayat
|
Guru
menyediakan ayat soalan bagi memahami murid untuk menjawab
Guru
memilih 4 orang murid memberikan 2 jawapan yang disediakan untuk melengkapkan
jawapan pada setiap soalan.
|
BBM:
1.
Kad manila
2.
Kertas A4
3.
Pen marker
KBKK:
1.
Menghasilkan karangan
|
Penutup
(3
minit)
|
Rumusan
|
Guru
merumuskan bahawa tajuk ini penting dan umum kepada setiap murid kerana
melibatkan penggunaan ayat untuk menghasilkan sebuah karangan.
Guru
meminta murid menyanyikan lagu yang sama sekali lagi sebelum menutup sesi PNP
|
BBM:
1.
Nota lagu
|
Refleksi Guru Pelatih:
Setakat ini saya telah menepati strategi
pembelajaran berkaitan dengan Kitabatu Inshaie Au Ibarati Basithah kepada
murid dengan penerangan dan pemahaman sepenuhnya.
Ulasan Pembimbing/Penyelia;
Tiada ulasan:
Catat Ulasan