Khamis, 10 Januari 2019

RPH 6 HAIRI



RPH MINGGU 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU 6

Nama Guru :  Mohamad Khairi bin Ab Rahman
Matapelajaran : Tajwid Darjah 6.
Kelas : 6 Maliki.
Tarikh : 10 Januari 2019 (Khamis).
Masa : 2.30 petang - 3.00 petang.
Bilangan : 30 orang murid (15 murid lelaki, 15 murid wanita).
Tajuk : Al-Raum
Kemahiran : Membaca, mendengar, melihat dan menaakul.
Kaedah : Syarahan, soal jawab, permainan, dan  perbincangan.

Pengetahuan Sedia Ada : 
1) Murid-murid telah mengetahui serba sedikit cara membaca al-Quran.
2) Murid-murid sudah mampu baca al-Quran dengan bertajwid.
3) Murid-murid boleh membaca al-Quran mengikut makhraj huruf yang betul.



Hasil Pembelajaran :
1) Murid dapat mengetahui pengertian al-Raum.
2) Murid dapat membaca al-Quran mengikut Tajwid yang betul.
3) Murid-murid dapat membunyikan al-Raum dengan tepat.



Kemahiran Berfikir : Mengaitkan, membezakan dan membuat kesimpulan.


Penerapan Nilai : Berdisiplin, fokus, berani dan berdayausaha.



Bahan Bantu Mengajar : Skrin pemancar cahaya , komputer riba, pen penanda, kad jawapan, video, projektor LCD dan kamus.


Masa / Langkah   
Isi Pelajaran   
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran  
 Catatan 
 Pendahuluan

(2 Minit) 
Ucapan salam dan bacaan doa.

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ

ٱللَّهُمَّ ٱفْتَحْ عَلَيْنَا، حِكْمَتَكَ وَٱنْشُرْ عَلَيْنَا، مِنْ خَزَآئِنِ رَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ ٱلرَّٰحِمِينَ.
1. Guru meminta murid-murid membaca doa pelajaran.

2. Guru dan murid membaca bersama-sama doa pelajaran.
Nilai :
Khusyuk.
Hormat.
  Set Induksi




(5 Minit)
Tayangan video:

Cara membunyikan sebutan al-Raum dalam al-Quran.
1. Guru menayangkan video kepada murid-murid.

2. Murid-murid menonton video tersebut dengan penuh tumpuan..

3. Guru menanyakan soalan kepada murid-murid mengenai perkaitan video dengan tajuk yang hendak dipelajari.

Soalan :

Apakah kaitan antara video yang telah ditayangkan tadi dengan tajuk pelajaran pada hari ini?

3. Murid-murid cuba menjawab soalan guru dengan jawapan yang sesuai.

Andaian jawapan :

Membaca al-Quran.

4. Guru memberitahu kepada murid-murid tajuk yang hendak dipelajari.
Strategi :
Berpusatkan bahan.

Nilai :
Khusyuk.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
Skrin Lembar.
Komputer riba.
Projektor LCD.
 Langkah 1




(7 Minit)
Pengertian al-Raum

Bahasa: Cuping telinga.
Istilah:   Melafaz sebahagian huruf dengan suara perlahan ketika Waqaf.
1. Guru menerangkan pengertian al-Raum kepada murid-murid.

2. Guru meminta murid-murid membincangkan secara berdua-dua tentang erti al-Raum.

3. Guru menulis definisi al-Raum pada papan putih di bahagian atas dan membiarkan ruangan kosong di bawah kedua-dua perkataan untuk murid-murid menulis jawapan mereka.

4. Murid-murid menulis jawapan mereka pada papan putih di ruangan kosong di bawah kedua-dua perkataan tersebut.

5. Berdasarkan jawapan yang ditulis oleh murid-murid, guru memuji mereka dengan mengucapkan tahniah dan memberikan hadiah berupa lencana kejayaan.
Strategi :
Berpusatkan guru.
Berpusatkan murid.
Berpusatkan bahan.

Nilai :
Kerjasama.
Berani mencuba.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
Papan putih.
Pen penanda.
 Langkah 2




(6 Minit)
Bunyi Sebutan Al-Raum

-Wajib dibaca ketika Waqaf pada kalimat 'La Ta'manna' Surah Yusuf: 12.


-Harus Waqaf dengan al-Raum pada huruf Kasrah atau Dhammah (al-Rahim/Nasta'in).
1. Guru menerangkan pengertian al-Raum kepada murid-murid.

2. Guru menampal beberapa keping ayat al-Raum di papan putih.

3. Guru menyebut contoh ayat al-Raum.

4. Murid menyebut ayat al-Raum.

5. Guru menyuruh seorang murid membaca ayat al-Raum.

6.Guru membetulkan bacaan murid tersebut.
Strategi :
Berpusatkan guru.
Berpusatkan murid.
Berpusatkan bahan.

Nilai :
Keyakinan diri.
Berani mencuba.

Bahan Bantu Mengajar (BBM) :
Kotak.
Kad jawapan.
Gambar.
  Langkah 3 

(4 Minit)
1. Guru menerangkan kaedah permainan.

2. Murid bermain kotak beracun dalam kelas.

3. Murid jawab soalan dalam permainan.

4. Guru menyatakan nilai murni pada murid dalam permainan (bekerjasama).
Strategi :
Berpusatkan guru.
Berpusatkan murid.

Nilai :
Bekerjasama.
Patuh..
 Penutup

(4 minit)
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari.
1. Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan kepada murid-murid.
Nilai :
Khusyuk.
Berdisiplin.
Patuh.

Refleksi : Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini berjalan lancar. Ini kerana murid memberikan tumpuan sepenuhnya. Saya berpuas hati dan akan sentiasa melakukan penambahbaikan dari masa ke semasa.

Ulasan Pembimbing / Penyelia :

Tiada ulasan:

Catat Ulasan

BERITA TERKINI 17/9/2020

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN